Stomatologia dziecięca Wrocław

DZIECKO U DENTYSTY

Jak przygotować siebie i dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Kontakt dziecka z dentystą najlepiej rozpocząć od wizyty adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym. Takie spotkanie pozwoli dziecku na oswojenie się z nowym miejscem i pomoże wykształcić pozytywne nastawienie do wizyt u dentysty w przyszłości. Wizyta adaptacyjna nie musi wiązać się z żadnym zabiegiem, zazwyczaj lekarz stara się zainteresować dziecko sprzętem medycznym, pokazuje mu gabinet, pozwala zbadać dziecku misia i używa łagodnego słownictwa, po to by w świadomości małego pacjenta stworzyć pozytywny obraz stomatologa.

Często zdarza się, że rodzice udają się z dzieckiem do lekarza dopiero, gdy pojawia się ból, obrzęk lub inne nieprzyjemne dolegliwości. Wskazane jednak jest, by na pierwszą wizytę udać się zanim wystąpią niepożądane zmiany. Gdy wybierzemy się do stomatologa dopiero wtedy, gdy u dziecka pojawi się np. próchnica, dziecko może być zaskoczone działaniami podejmowanymi przez stomatologa. Wskazane jest, by zacząć przygodę z dentystą metodą małych kroków, by nie skończyło się to trwałym urazem.

Kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do stomatologa?

Wstępna wizyta u stomatologa powinna się odbyć wtedy, gdy u dziecka zaczną pojawiać się pierwsze ząbki. Do tego czasu higiena jamy ustnej dziecka powinna polegać na przemywaniu dziąseł gazikiem nawiniętym na palec, zwilżonym solą fizjologiczną. Po pojawieniu się pierwszych ząbków trzeba ‘’wkroczyć’’ w świat szczoteczek do zębów dla dzieci. Lekarz doradzi jak dobrać środki do higieny jamy ustnej dla naszej pociechy oraz pokaże jaką techniką myć zęby. Rodzic również może się dowiedzieć kiedy mniej-więcej spodziewać się kolejnych mleczaków i w jakiej kolejności będą pojawiać się one w jamie ustnej. Zdarzają się również sytuacje, w których należy do gabinetu zgłosić się jeszcze przed 6 miesiącem życia dziecka, np. gdy pojawiają się wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej lub jeśli pociecha urodzi się z ząbkami. Takie przypadki powinny zostać skonsultowane z lekarzem wcześniej.

 

Troska o dziecięcy uśmiech

Dbanie o zęby mleczne dziecka jest konieczne i niezwykle ważne. Dzieci, podobnie jak dorośli powinny odbywać regularne wizyty kontrolne u dentysty. Konsultacje należy odbywać nie rzadziej niż co 4-5 miesięcy – taki odstęp czasowy pozwoli na szybkie wykrycie nowo powstałych zmian próchnicowych, które – odpowiednio leczone – będą całkowicie odwracalne. Poza wizytami u lekarza, ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej – do około 7 roku życia rodzice powinni aktywnie uczestniczyć w myciu zębów dziecka. Szczoteczki dla dziecka mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, powinny posiadać wygodny do trzymania trzonek i małą zaokrągloną główkę. Razem ze szczoteczką wprowadza się pastę przeznaczoną tylko dla najmłodszych.

Technika szczotkowania zębów zależy od wieku dziecka – do 2 lat zaleca się wykonywanie ruchów okrężnych, od 2 do 6 lat ruchem szorowania oczyszcza się powierzchnie żujące, ruchem okrężnym powierzchnie policzkowe zębów i ruchem wymiatającym od strony języka i podniebienia. Od 6 do 12 lat – na powierzchniach żujących robimy ruchy szorujące, a pozostałe powierzchnie wprowadza się ruchy wymiatania. Po 6. roku życia można również wprowadzić stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, ważne jest by nie zawierały alkoholu.

Zadzwoń i umów swoją pociechę na wizytę adaptacyjną! ❤️

_____

Centrum Stomatologiczne InterDent
☎️ 731 000 180
????Wrocław, ul. Zachodnia 14
???? http://interdent.com.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.