Higienizacja jamy ustnej to szereg czterech profilaktycznych zabiegów stomatologicznych, które każdy powinien wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Zabiegi higienizacyjne w naszej klinice wykonywane są przez profesjonalne higienistki i są całkowicie bezpieczne. W skład zabiegu higienizacyjnego wchodzi scaling, piaskowanie, polishing, fluoryzacja.
Scaling – jest to zabieg leczniczy i profilaktyczny, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli potocznie zwanym kamieniem nazębnym. Na nieumiejętnie oczyszczanych zębach tworzy się tzw. płytka nazębna, która po pewnym czasie ulega zmineralizowaniu przekształcając się w kamień nazębny. Kamień, który powstanie uszkadza dziąsła mogąc powodować ich krwawienie, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Przyczynia się również do zaniku kości, co finalnie prowadzi do rozwinięcia się choroby, zwanej paradontozą, stopniowego rozchwiania zębów i niestety do ich utraty. Powstały kamień nazębny można usunąć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym przy użyciu specjalnego sprzętu jakim jest scaler ultradźwiękowy. Cały zabieg higienizacji w naszej klinice przeprowadzają doświadczone higienistki stomatologiczne. Odpowiednia końcówka scalera przyłożona do powierzchni zębów pokrytych złogami nazębnymi, emituje ultradźwięki i mikro drgania z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje kruszenie i odpadanie kamienia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe na zimno (nadwrażliwość) mogą odczuwać niewielki dyskomfort, a w przypadku pojawienia się odczuć bólowych zabieg przeprowadza się w znieczuleniu.
Piaskowanie – jest to kolejny zabieg pakietu higienizacyjnego, który polega na usunięciu wszystkich osadów i przebarwień np. z kawy czy papierosów, znajdujący się na zębach. Do tego celu higienistka używa specjalnego urządzenia zwanego piaskarką i odpowiednich środków chemicznych stosowanych do piaskowania. Istota zabiegu polega na mechanicznym usuwaniu wspomnianych wcześniej zanieczyszczeń, poprzez strumień wody pod ciśnieniem zmieszany ze specjalnym piaskiem. Dzięki temu dociera on nawet do najbardziej niedostępnych miejsc, taki jak bruzdy na powierzchniach zębów, czy przestrzenie międzyzębowe. W trakcie zabiegu cały czas używany jest ssak, który odsysa nadmiar piasku zmieszanego z wodą. Z punktu widzenia pacjenta zabieg nie jest nieprzyjemny, odczucie to po prostu strumień wody z piaskarki uderzający o zęby. Może natomiast pojawić się uczucie dyskomfortu związanego z obecnością w ustach dużej ilości środka do piaskowania o dominującym słonym smaku.
Dla kogo jest przeznaczone piaskowanie zębów?
Piaskowanie powinni wykonywać:
- palacze,
- osoby pijące dużo kawy i herbaty,
- osoby noszące aparaty ortodontyczne,
- osoby z wadami ortodontycznymi , tzw. stłoczonymi zębami,
- osoby, które zdecydowały się na wybielanie zębów,
- osoby, które przyjmują leki powodujące przebarwienia zębów.
Regularne poddawanie zębów zabiegowi piaskowania, w celu usuwania drobnych osadów i przebarwień można traktować jako zabieg profilaktyczny. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł i zachowamy estetyczny wygląd zębów.
Polishing – jest jednym z etapów kompleksowej higienizacji wykonywanej w gabinecie stomatologicznym przez higienistkę. Polega on na oczyszczeniu zębów z osadów i nalotów nazębnych, niemożliwych do usunięcia przy użyciu domowych sposobów. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny, a momentami wręcz przyjemny. Wszystkie powierzchnie zębów, przy użyciu past polerskich o różnej ścierności, czyści się i poleruje gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie płytki nazębnej. Pacjenci często opisują tak gładkie zęby iż, mają wrażenie jakby „ język na nich wpadał w poślizg”. Wybór odpowiedniej pasty do polerowania jest uzależniony od tego czy higienistka chce doczyścić osad czy tylko polerować.
Fluoryzacja – to ochrona przed próchnicą. Fluor ma działanie wzmacniające szkliwo. Łącząc się z jonami wapnia i fosforu chroni zęby przed próchnicą. Ten, który jest dostępny np. w pastach do zębów czy płynach do płukania jamy ustnej, ma dużo niższe stężenie niż fluor używany w gabinecie dentystycznym. Dlatego zdecydowanie lepszą metodą zabezpieczenia zębów przed próchnicą jest profesjonalne pokrywanie zębów fluorem przez higienistkę stomatologiczną jako czwarty, ostatni element pakietu higienizacyjnego. Profesjonalny zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby preparatu z zawartością fluoru. Fluor może być aplikowany w postaci pianki podawanej na specjalnych jednorazowych łyżkach, które należy trzymać w ustach przez około 3 minuty. Pianki mają kilka bardzo przyjemnych smaków: miętowy, truskawkowy, melonowy czy też smak np. owoców leśnych. W trakcie tej 3 minutowej aplikacji fluor wnika w szkliwo. Innym sposobem jest pokrywanie zębów lakierem fluorowym za pomocą specjalnego aplikatura (pędzelka). Efektem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie go przed działaniem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe na okres około pół roku. Przy dużej skłonności do próchnicy zabieg można powtarzać mniej więcej co 3 miesiące.
Obecnie w naszym gabinecie przy ul. Zachodniej 14 we Wrocławiu pakiet higienizacji można wykonać w promocyjnej cenie 280 zł. Umów się już dzisiaj Tel. (71) 341 88 55 lub 731 000 180