Leczenie protetyczne

Dlaczego warto uzupełniać braki w uzębieniu? Na czym polega leczenie protetyczne? Jakie są cele leczenia protetycznego?

     Protetyka jest działem stomatologii, który nie zajmuje się leczeniem zębów, ale przywraca prawidłowe warunki zgryzowe po ich utracie. Najważniejsze w leczeniu protetycznym jest polepszenie naszego stanu zdrowia i zapobieganie zmianom w jamie ustnej, które powstają w wyniku braków w uzębieniu.

????Dlaczego warto uzupełniać braki w uzębieniu?

Częściowa utrata uzębienia to nie tylko kwestia nieestetycznego wyglądu naszego uśmiechu, ale spory kłopot dla naszego układu trawiennego. Braki w uzębieniu uniemożliwiają właściwe przeżuwanie, a to przekłada się na problemy z prawidłowym rozdrabnianiem pokarmu, znacznie utrudniając trawienie. Nawet brak pojedynczych zębów powoduje zmiany w jamie ustnej, co może przyczyniać się do wysunięcia zębów przeciwstawnych oraz przesunięcia i pochylenia zębów sąsiednich. W najgorszym wypadku może dojść do zaniku kości, to z kolei wiąże się z problemami ze stawami skroniowo-żuchwowymi i może skutkować powstawaniem kolejnych ubytków.

????Jakie są cele leczenia protetycznego?

     Proteza stomatologiczna zwiększy jakość przeżuwania pokarmów, przywróci naturalne rysy twarzy, samo uzupełnienie braków zapobiegnie zmianom w łuku zębowym. Dodatkowo, odpowiednio wykonana proteza z pewnością poprawi komfort życia oraz wygląd zębów.

????Klasyfikacja uzupełnień stomatologicznych

     Uzupełnienia stomatologiczne dzielimy na stałe i ruchome. Różnią się one od siebie sposobem utrzymania w jamie ustnej. Pierwsze z nich są założone na stałe, co oznacza, że są albo „przyklejone” do pozostałych zębów i implantów lub przykręcone do implantów. Jest to oczywiście bardziej komfortowe dla pacjenta. Protezy ruchome to takie, które pacjent może w dowolnym momencie samodzielnie wyjąć z ust.

Uzupełnienia stałe to m.in. :

????korony

????mosty

Uzupełnienia ruchome:

????protezy

????Leczenie protetyczne

     Jednoznaczne określenie ilości i rozległości wizyt jest niemalże niemożliwe, ponieważ zależy to między innymi od wdrożenia również leczenia zachowawczego, endodontycznego oraz chirurgicznego. Zazwyczaj podczas pierwszej wizyty nasi stomatolodzy zbierają dokładny wywiad medyczny, dotyczący ogólnego stanu zdrowia, schorzeń mających wpływ na efekt i przebieg leczenia protetycznego oraz określenia przez pacjenta jego oczekiwań wobec protezy. Następnie lekarz przeprowadza badanie, dzięki któremu jest w stanie określić stan całego układu stomatognatycznego, wykonuje zdjęcie RTG i przedstawia pacjentowi możliwe koncepcje leczenia.

Podczas kolejnej wizyty zazwyczaj wykonuje się zaplanowane wcześniej leczenie, uzależnione od potrzeb pacjenta. Plan leczenia jest zawsze indywidualnie dobrany do pacjenta, a ilość wizyt odpowiada wyznaczonemu zakresowi prac. Aby uzyskać długotrwały, pozytywny efekt leczenia protetycznego niezbędna jest współpraca między pacjentem a lekarzem.

________

Centrum Stomatologiczne InterDent

☎️ 731 000 180

????Wrocław, ul. Zachodnia 14

???? http://interdent.com.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.