Higienizacja zębów

Akcja higienizacja!????????

Czym jest higienizacja zębów, jak przebiega i dlaczego warto taki zabieg wykonać?

Higienizacja jest procesem, który dzielimy na cztery etapy:

  • skaling
  • piaskowanie
  • polerowanie
  • fluoryzację

Poza szczotkowaniem i nitkowaniem zębów w domu, zabieg higienizacji stanowi podstawę utrzymania zdrowia oraz dobrego wyglądu uzębienia. Takie działania profilaktyczne zapobiegają rozwojowi potencjalnie groźnych zmian w obrębie jamy ustnej.

No dobra, ale na czym właściwie polegają poszczególne etapy?

????Podstawa profilaktyki stomatologicznej – skaling

Jako pierwszy wykonuje się skaling, który jest zabiegiem mającym na celu usunięcie ze szkliwa zmineralizowanej płytki bakteryjnej, nazywanej kamieniem. W wyniku predyspozycji genetycznych, błędów żywieniowych oraz nieodpowiedniej higieny jamy ustnej dochodzi do odkładania się osadu nazębnego. Stanowi on idealną pożywkę dla bakterii, a z czasem wysyca się wapniem i twardnieje tworząc lekko żółtawy osad. Do pozbycia się kamienia wykorzystujemy ultradźwięki, a sam zabieg z reguły jest bezbolesny.

????Piaskowanie, czyli technika, której wartość trudno przecenić

Po skalingu przeprowadza się piaskowanie zębów, które polega na oczyszczeniu zębów z osadu i przebarwień. Piaskowanie wykonuje się przy użyciu tłoczonej pod wysokim ciśnieniem zawiesiny, zawierającej drobinki substancji czyszczącej. Dodane do cieczy granulki nazywamy piaskiem stomatologicznym, skąd bierze nazwę cały zabieg.

????Nieodłączny element procesu – polishing

Kolejnym, niezwykle ważnym etapem higienizacji, jest polerowanie zębów, określane również terminem „polishing”. Do tego zabiegu wykorzystuje się delikatne gumki, szczotki i specjalne pasty polerujące, które wciera się w powierzchnię zębów, aby nadać jej gładkości. Dodatkowo, polishing zabezpiecza zęby przed szybkim odkładaniem się kamienia i osadu oraz sprawia, że nasz uśmiech jest lśniący, pełen naturalnego blasku.

????Kropka nad „i”

Idealnym dopełnieniem całego zabiegu jest fluoryzacja. Jest to profilaktyczny element, który ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Ponadto fluor ogranicza nadwrażliwość zębów oraz pozostawia je błyszczące na dłużej.

⚠️Nieusuwany regularnie kamień nazębny, może powodować wiele przykrych konsekwencji, takich jak:

❌nieprzyjemny zapach z ust

❌ubytki próchnicowe

❌krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów

❌bolesność i zaczerwienienie dziąseł

❌rozchwianie zębów (paradontoza)

Zabieg higienizacji należy wykonywać minimum raz w roku, lub częściej, jeżeli zauważymy tendencję do szybszego odkładania się kamienia nazębnego. Nie warto czekać, aż pojawi się ból, lepiej zastosować skuteczne działania prewencyjne. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg higienizacji gwarantuje doskonałe i trwałe rezultaty, ale przede wszystkim piękny i zdrowy uśmiech????

Zapraszamy do naszej dyplomowanej higienistki – Pani Eli!????????‍⚕️

_

Centrum Stomatologiczne InterDent

☎️ 731 000 180

????Wrocław, ul. Zachodnia 14

???? http://interdent.com.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.