Ciąża a leczenie stomatologiczne

Czy w ciąży można leczyć się stomatologicznie❓

Czy wszystkie zabiegi stomatologiczne są bezpieczne dla przyszłych mam❓

Czy w ciąży można iść do dentysty❓

✔️ Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży wzbudza wśród przyszłych mam wiele wątpliwości. Kobiety w stanie błogosławionym często boją się, że poszczególne zabiegi mogą zagrażać zdrowiu rozwijającego się dziecka. Przecież większość zabiegów stomatologicznych wymaga zastosowania znieczulenia bądź wykonania innego pozornie groźnego leczenia. Ile jednak jest w tym prawdy? Czy te obawy na pewno są słuszne?

Obawa kobiet w ciąży przed wizytą u dentysty jest spowodowana krążącymi mitami na temat tego zagadnienia. Prawda jednak jest taka, że nie wizyta u dentysty, a jej brak może być niebezpieczny dla zdrowia. Przyszłe mamy muszą szczególnie dbać o zdrowie. Często zdarza się, że natrafiają na sprzeczne informacje na temat tego, jak robić to właściwie.

✔️ Dbanie o zęby podczas ciąży wymaga odpowiedniego podejścia oraz ostrożności, ale z pewnością nie jest kwestią, którą można zaniedbać. Stomatolodzy przestrzegają, że skutki ewentualnych infekcji jamy ustnej mają znaczenie nie tylko dla zdrowia mamy, ale także dla rozwijającego się dziecka. Oznacza to, że stomatologa w ciąży należy odwiedzać nawet częściej niż zwykle. Jakie mogą być skutki unikania gabinetu stomatologicznego przez przyszłe mamy? Infekcje w obrębie jamy ustnej były często powiązane przez specjalistów z podwyższonym ryzykiem zakażeń wewnątrzmacicznych oraz przedwczesnymi porodami, które nie zawsze są bezpieczne dla dziecka. Ryzyko podejmowane podczas leczenia jest dziś zdecydowanie mniejsze, niż gdy pozostawimy psujące się zęby bez opieki.

Jakim zabiegom można się poddać będąc w ciąży?

✔️ Kobieta ciężarna może poddać się oczyszczaniu ubytków oraz ich wypełnieniu. Preparaty wykorzystywane do wypełniania nie przenikają przez ząb, nie zawierają żadnych groźnych dla płodu substancji. Przyszła mama może także spokojnie usuwać zęby, jeśli zajdzie taka konieczność. Zagrożenia dla maleństwa również nie będzie stanowiło leczenie ortodontyczne. Leczenie kanałowe również nie powinno budzić obaw wśród kobiet w ciąży, ponieważ nowoczesny sprzęt, jak mikroskopy, endometry oraz metody dezynfekcji, opracowywania i obturacji kanału powodują, że leczenie kanałowe w trakcie ciąży jest bezpieczne. Ryzyko może stwarzać nieleczenie zębów – bakterie, które powodują zapalenie miazgi zębów lub tkanek przyzębia mogą okazać się niebezpieczne dla płodu.

Wizyta u dentysty w trakcie ciąży może wydawać się niekomfortowa i nie dziwi nas, że przyszłe mamy wolałyby poczekać z nią aż do narodzin dziecka. Jednak w sytuacji, gdy ząb wymaga specjalistycznego leczenia nie warto zwlekać – sama konsultacja może wiele wyjaśnić oraz pomóc wybrać jak najlepszy i najbezpieczniejszy plan działania dla przyszłej mamy i rozwijającej się pociechy.

Czekamy na Was w InterDencie!

_

Centrum Stomatologiczne InterDent

☎️ 731 000 180

????Wrocław, ul. Zachodnia 14

???? http://interdent.com.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.