Chirurgiczne usuwanie ósemek

Kłopotliwe zęby mądrości 

Zęby mądrości wyrzynają się zazwyczaj przy wchodzeniu w dorosłość, ale znane są przypadki osób, u których pojawiają się dopiero w 30. lub 40. roku życia. Ósemki zaliczamy do narządów szczątkowych, co oznacza, że w trakcie ewolucji straciły one na swojej funkcji. Przysparzają często wielu problemów w jamie ustnej, a najpopularniejszym sposobem leczenia pozostaje ich chirurgiczne wyrywanie.

Usuwanie „ósemek” jest powszechnie znanym i owianym złą sławą zabiegiem. Na temat ekstrakcji zębów mądrości krąży mnóstwo mitów, a pacjenci zwykle mają wiele obaw, często sugerując się relacjami znajomych lub opiniami z internetu. My uważamy, że najlepszą formą zdobywania informacji jest rozmowa z lekarzem stomatologiem specjalistą chirurgii.

????Wskazania do usunięcia

Powodem, dla którego pacjenci najczęściej zgłaszają się z „ósemkami” by zasięgnąć opinii stomatologa są dolegliwości bólowe. Jeśli jednak pacjent chce wykonać zabieg ekstrakcji ósemek prewencyjnie, a jego przydatność poparta jest opinią lekarza, warto zadbać o wcześniejsze wykonanie tej procedury. Zabieg również wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, wskazaniem do usunięcia zęba mądrości może być też jego zły stan lub nieprawidłowe położenie. Ósemki usuwa się, gdy są one wyrżnięte całkowicie, częściowo lub gdy są zatrzymane. W zależności od tego, jak położony jest ząb, lekarz dobiera odpowiednią metodę ekstrakcji.

????Jak wygląda zabieg?

Ekstrakcję ósemek przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg staje się praktycznie bezbolesny. Następnie, po usunięciu zęba mądrości stomatolog zaszywa dziąsło, co zapobiega rozejściu się rany, zmniejsza krwawienie oraz ułatwia gojenie. Szwy zdejmowane są po około siedmiu dniach od wykonania zabiegu.

????Przygotowanie do zabiegu

Przede wszystkim należy wykonać zdjęcie RTG pantomograficzne, które zobrazuje uzębienie obu szczęk. Należy zgłosić stomatologowi występowanie chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy). Jeśli przyjmujemy na stałe leki zmniejszające krzepliwość krwi, także powinniśmy uprzedzić o tym lekarza. Termin zabiegu dobrze jest ustalić tak, aby uwzględnić przynajmniej dwa dni mniejszej aktywności, ponieważ opuchlizna po ekstrakcji ósemki może powodować dyskomfort. W dzień zabiegu powinniśmy powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz palenia papierosów.

????Po ekstrakcji
Ból dziąsła po chirurgicznym usunięciu ósemki jest typowym objawem. Typowym objawem po chirurgicznym usunięciu ósemki jest ból dziąsła. Wraz ze zmniejszającym się oddziaływaniem środka znieczulającego miejscowo staje się coraz bardziej odczuwalny. Rana po wyrwanym zębie jest zwykle bolesna przez 2–3 dni. Dolegliwości bólowe mogą jednak utrzymywać się do 7 dni. Zaleca się łagodzić je doustnymi środkami przeciwbólowymi. Proces gojenia się rany w dużej mierze zależy od higieny oraz przestrzegania zaleceń stomatologa.
Zapraszamy do InterDent’u, opinie mówią same za siebie!

____________

Centrum Stomatologiczne InterDent

???? http://interdent.com.pl

☎️ 731 000 180

????Wrocław, ul. Zachodnia 14

Leave a Reply

Your email address will not be published.