Kiedy należy umówić się do stomatologa?

Wszyscy wiemy jak ważne jest by dbać o swoje zdrowie, utrzymywać zbilansowaną dietę i uprawiać sport oraz wykonywać regularne badania. Niestety bardzo często zapominamy o zdrowiu naszej jamy ustnej i zębów. Zdarza nam się lekceważyć różne objawy oraz skutecznie unikać wizyt kontrolnych u stomatologa. Z tego powodu trafiamy do dentysty dopiero, gdy stan naszych zębów jest naprawdę zły, w skutek czego leczenie często bywa kosztowne. Jest jeden prosty sposób by tego uniknąć – regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa. Pamiętajmy, lepiej zapobiegać niż leczyć! Profilaktyczne wizyty u dentysty nie stanowią dużego wydatku, a mogą nam zaoszczędzić wielu nieprzyjemności.

Do znudzenia przypominamy – na wizytę kontrolną powinniśmy się stawić przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Warto również skonsultować z lekarzem stomatologiem różne niepokojące objawy, sugerujące stan zapalny zębów lub dziąseł, nawet wtedy, gdy takim objawom nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe, gdy są one krótkie lub przemijające. W dzisiejszym artykule wyróżnimy kilka objawów, które powinny skutkować wizytą u lekarza stomatologa. Jeśli zauważysz któryś z tych symptomów – nie zwlekaj i jak najszybciej umów się do dentysty.

⚠️ Twoje zęby reagują ostrym bólem na zimne i gorące pokarmy

Ból po chwili mija, co usypia czujność i sugeruje, że problem nie jest poważny. Taki ból może być symptomem nadwrażliwości zębiny, próchnicy oraz kilku innych nieprzyjemnych chorób.

⚠️  Masz spuchnięte dziąsła i/lub twoje dziąsła krwawią podczas mycia zębów

Może się okazać, że jest to mechaniczne uszkodzenie dziąseł (spowodowane niewłaściwą techniką szczotkowania) lub stan zapalny rozwijający się w tkankach miękkich.

⚠️ Odczuwasz ból zęba, który pojawia się nagle

Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu miazgi zęba. W sytuacji przewlekłego bólu nie warto odkładać wizyty.

⚠️  Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Problem, który może świadczyć o wielu schorzeniach. Żeby rozpoznać co jest przyczyną, niezbędna jest wizyta u dentysty. Najczęściej jednak okazuje się, że są to jednak zęby z miazgą w stanie zgorzelinowego rozpadu lub obecne złogi nazębne.

⚠️ Silny ból w okolicy ucha, szczególnie po przebudzeniu

Bóle pochodzące ze stawów skroniowo – żuchwowych, nasilające się rano są objawami bruksizmu. Prawdopodobnie podczas snu zaciskasz zęby lub nimi zgrzytasz. Nieleczony bruksizm może prowadzić do zniszczenia tkanek twardych zębów.

Jeśli wystąpiły u ciebie powyższe objawy lub zaobserwowałeś inne niepokojące symptomy koniecznie zgłoś się do dentysty. Nie warto zwlekać – koszt wizyty kontrolnej jest znacznie niższy niż leczenie zębów. Odpowiednia profilaktyka w połączeniu z właściwą dietą i higieną to idealny przepis na zdrowy uśmiech. O zęby należy dbać już od najmłodszych lat. Obecnie stomatologia oferuje prawie bezbolesne sposoby leczenia z wykorzystaniem najnowszych technologii. Dzięki temu możemy zadbać nie tylko o zdrowie zębów ale również o ich piękny wygląd.

Umów się na przegląd jamy ustnej do InterDentu!

????????????????

Centrum Stomatologiczne InterDent

☎️ 731 000 180

????Wrocław, ul. Zachodnia 14

???? http://interdent.com.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.